Jak w 2 krokach wyrobić dowód osobisty dla osoby niepełnosprawnej lub niewychodzącej z domu?
Jak w 2 krokach wyrobić dowód osobisty dla osoby niepełnosprawnej lub niewychodzącej z domu? https://gamayastudio.com/wp-content/uploads/2016/09/zdjecia-bez-wychodzenia-z-domu-002.jpg 848 566 Gamaya Studio Gamaya Studio https://gamayastudio.com/wp-content/uploads/2016/09/zdjecia-bez-wychodzenia-z-domu-002.jpg- Michał Pilecki
- no comments
To względnie prosta procedura, nieangażująca zbytnio osoby chorej. Zaczynamy od skompletowania dokumentów, a następnie wszystko zamyka się w dwóch etapach:
- Złożenie wniosku o wymianę dowodu w urzędzie miasta
- Odbiór nowego dowodu.
O ile do do dostarczenia dokumentów do urzędu miasta może być potrzebna druga osoba, o tyle w samym odbiorze dokumentów pomagają urzędnicy.
Ale po kolei…
1. Złożenie wniosku – wymagane dokumenty:
- Zaświadczenie lekarskie
Jest to zaświadczenie o stanie zdrowia osoby ubiegającej się o wymianę dokumentu. Zaświadczenie powinno stwierdzać stan zdrowia uniemożliwiający osobiste stawienie się w urzędzie. Takie zaświadczenie może wydać lekarz rodzinny, lekarz pierwszego kontaktu. - Podpisany wniosek o dowód osobisty
Należy wypełnić standardowy wniosek o wydanie / wymianę dowodu osobistego. Taki wniosek powinien być własnoręcznie podpisany przez osobę ubiegającą się o wymianę dokumentu. Wzór wniosku można pobrać tutaj. - Poprzedni dowód osobisty
Jeśli wniosek dotyczy wymiany dokumentu, należy wraz z wnioskiem dostarczyć poprzedni dowód osobisty. - Zdjęcie
Do wniosku należy załączyć jedno zdjęcie biometryczne. Opis wymagań dotyczących zdjęcia można znaleźć na naszej stronie. Pomagamy również w wykonaniu takiego zdjęcia, tak, by osoba niepełnosprawna nie musiała wychodzić z domu (usługi Selfie Send i Foto Taxi).
2. Odbiór dowodu – jakie procedury?
Wniosek o wymianę dowodu osobistego w imieniu osoby chorej może złożyć dowolna osoba – np. ktoś z rodziny, osoba opiekująca się lub sąsiad.
Odbiór dowodu osobistego może odbywać się tylko osobiście. Z tego względu urzędnik dostarcza osobie chorej nowy dowód pod wskazany adres, np. do domu lub szpitala. Podstawą takiej procedury jest fakt złożenia zaświadczenia lekarskiego razem z wnioskiem o wymianę dowodu – jak w punkcie pierwszym.
Być może w poszczególnych detalach procedura może być różna w zależności od miejscowości. Opisaną tutaj procedurę skonsultowaliśmy w Krakowskim Urzędzie Miasta (link do kontaktu z urzędem >>), dane są aktualne na rok 2016 (w sieci znajduje się kilka stron z nieaktualnymi już poradami).